Vai eiro ir uzticama valūta?

Kopš pagājušā gada 1. janvāra tik iecienīto Latvijas latu nomainīja eiro valūta. Ļoti daudzi cilvēki pirms eiro ieviešanas Latvijā nebija pārliecināti par eiro stabilitāti un uzticamību. Pēc Latvijas Bankas mājas lapā pieejamās informācijas var secināt, ka eiro ir tikpat stabila valūta kā citas globālās valūtas – ASV dolārs, Japānas jena u.c. populārākās pasaules valūtas.

Svarīgi minēt, ka eiro vērtība, izteikta citās valūtās, nepārtraukti mainās atkarībā no eiro un attiecīgās valūtas pieprasījuma un piedāvājuma. Tam rūpīgi var sekot līdzi valūtu kursos un nepieciešamības gadījumā ir iespējams mainīt eiro valūtu pēc izdevīgākā valūtu kursa.

Jāatzīmē, ka šobrīd eiro kā savu valūtu izmanto 18 valstīs – Austrijā, Beļģijā, Francijā, Grieķijā, Igaunijā, Īrijā, Itālijā, Kiprā, Latvijā, Luksemburgā, Maltā, Nīderlandē, Portugālē, Slovākijā, Slovēnijā, Somijā, Spānijā un Vācijā.

Būtiski minēt, ka vienota un stabila eiro valūta samazina svārstību riskus un stiprina vienotu tirgu. Turklāt eiro palīdz Eiropas Savienības dalībvalstīm ciešāk sadarboties stabilas valūtas un ekonomikas veidošanā, kas ir izdevīgi ikvienam Eiropas Savienības pilsonim.

Eiro valūta izmantošanas priekšrocības

  • Ikvienam pilsonim ir pieejama lielāka preču izvēle par daudz izdevīgāku cenu;
  • Eiro valūta garantē lielāku drošību un vairāk iespēju uzņēmumiem un tirgiem;
  • Eiro nodrošina stabilāku ekonomiku un straujāku izaugsmi, kā arī garantē lielāku finanšu tirgu integrāciju;
  • Eiro valūta garantē salīdzinoši lielāku ES nozīme pasaules ekonomikā un tā ir redzamāka Eiropas identitātes izpausme.

Svarīgi minēt, ka eiro patiešām ir uzticama valūta, jo tā ir otrā lielākā pasaules valūta – 40% globālo tirdzniecības darījumu tiek veikti eiro. Savukārt, 25% ārvalstu valūtu rezerves pasaulē tiek glabātas tieši eiro valūtā. Der zināt, ka eiro valūtu lieto aizvien vairāk uzņēmumu un cilvēku pasaulē un arī Latvijā. Būtiski, ka Latvijas iedzīvotāji un uzņēmumi novērtē šo valūtu atzinīgi – gandrīz puse naudas tiek noguldīta eiro, vairāk nekā 80% kredītu ir eiro, un 60% ārējo norēķinu par precēm un pakalpojumiem tiek veikti eiro valūtā.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.