Patiesība par inflāciju

Daudzi uz inflāciju skatās skeptiski, taču eksperti uzskata, ka neliela un stabila inflācija patiesībā ir veselīga valsts ekonomikai. Ka piemēru par nelielu inflāciju varu izmantot siera rituli. Šodien par 10 eiro man sanāk 6 garšīgi siera rituļi. Taču pēc pus gada, es varēšu nopirkt tikai 5 siera rituļus par tiem pašiem 10 eiro. Inflācijas rezultātā es būšu zaudējis vienu siera rituli. Un tikmēr, kas notiek ar manu algu? Tā nav mainījusies. Tagad daudzi domās, kas tad tur tik labs? Inflācija ir sarežģīts un negodīgs veids kā cilvēkus apkrāpt? Atbilde it nē. Inflācija ir visiem saprotams ekonomikas termins, kas noteikti netiek lietots, lai apkrāptu kādu.

Pirms es atklāju to, kāpēc tad neliela inflācija ir veselīga valsts izaugsmei es gribu, lai tu iedomājies, ka valstī ir 100 āboli. Šajā valstī dzīvo 10 cilvēki, tātad katram ir 10 āboli. Kas notiek, ja visi savus ābolus tur paslēptus seifā savās mājās un tikai retais atļaujās tērēt ābolu priekš kādas citas preces? Pavisam vienkārši āboli stāv uz vietas. Nenotiek ābolu apgrozījums. Kā rezultātā neviens, neko nevar atļauties. Taču ja es visiem pateiktu, ka pēc mēneša ābolu vērtība kritīsies par 50 procentiem, tad sākot no brīža, kad iedzīvotāji to uzzinās, ābolu apgrozījums notiks pilnā sparā un iedzīvotāji varēs atļauties visu ko vien sirds kāro.

Tātad reālā situācijā, neliela inflācija ir veselīga, jo iedzīvotāji nekrāj naudu, bet investē to, apgroza un nodrošina aktīvu ekonomikas attīstību valstī. Katrā valstī ir grūti laiki un ir treknie gadi, mums Latviešiem ir bijis grūtāk ir bijis vieglāk, bet vidusmēra iedzīvotājs, inflācijas gadījumā, visbiežāk nebūs ieguvējs. Iegūst bankas, lieli uzņēmumi un kredīta devēji.

Nauda kļūst mazvērtīga un pirktspēja samazinās. Inflācija mazina vēlmi aizdot naudu, jo, aizdodot naudu, aizdevējs jeb kreditors pēc noteikta termina beigām atpakaļ saņems “mazvērtīgāku” naudu, par kuru varēs nopirkt mazāk preču un pakalpojumu.

Inflācija

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.